klasy III/IV i 5/6

6.062020 r.

Drodzy Uczniowie!

Pora na kolejną prezentację, pod tytułem Muzyka polskiego Baroku. Kończymy tym materiałem kolejną epokę.

Przypominam link, gdzie znajdują się wszystkie materiały, gdyby nie działał po kliknięciu, proszę skopiować (jest on też na samym dole tej strony):

https://drive.google.com/drive/folders/1qnL3cwWWEDxT9axtpArIDlLb3PsfG3qk

Zapoznajcie się z prezentacją i posłuchajcie fragmentów przykładów muzycznych, do których podane są linki (do kilku minut w każdym wystarczy). Potwierdźcie mi również ponownie mailowo przeczytanie komunikatu. Zestaw pytań do odpowiedzi z całego Baroku pojawi się w tym tygodniu, będzie to jedno z ostatnich zadań w tym roku szkolnym.

Kilka dni temu wysłałem do wszystkich wiadomości dotyczące ocen przewidywanych i brakujących zadań. Jeśli są jeszcze osoby, które mają poprzednie zadania do nadrobienia, bardzo proszę o ich wykonanie.

Serdecznie pozdrawiam,

Marcin Słonina

27.05.2020 r.

Drodzy Uczniowie!

Pora na kolejną prezentację, pod tytułem Najwybitniejsi kompozytorzy Baroku – uwzględniłem trzech: Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel. Jest to dość duża porcja informacji, więc przeznaczona na cały tydzień.

Przypominam link, gdzie znajdują się wszystkie materiały (jest on też na samym dole tej strony):

https://drive.google.com/drive/folders/1qnL3cwWWEDxT9axtpArIDlLb3PsfG3qk

Zapoznajcie się z prezentacją i posłuchajcie fragmentów przykładów muzycznych, do których podane są linki (do kilku minut w każdym wystarczy). Potwierdźcie mi również ponownie mailowo przeczytanie komunikatu. Wkrótce zadam Wam też kolejny zestaw pytań do odpowiedzi. Z Baroku pozostał nam jeszcze jeden większy temat, ale o tym następnym razem.

Serdecznie pozdrawiam,

Marcin Słonina

12.05.2020 r.

Drodzy uczniowie,

Mam dla Was materiał wideo dotyczący baroku w muzyce – autorstwa tej samej osoby, której film o RENESANSIE już wam wstawiałem:

Obejrzyjcie proszę ten materiał i potwierdźcie na maila odczytanie komunikatu.

Na następny raz przejdziemy do konkretnych kompozytorów z Baroku.

Serdecznie pozdrawiam, Marcin Słonina

7.05.2020 r.

Drodzy Uczniowie!

Zaczynamy nową epokę – BAROK. Zapoznajcie się z prezentacją dotyczącą ogólnie całej epoki (Barok – charakterystyka epoki).

Przypominam link, gdzie znajdują się wszystkie materiały (jest on też na samym dole tej strony):

https://drive.google.com/drive/folders/1qnL3cwWWEDxT9axtpArIDlLb3PsfG3qk

Potraktujcie to jako prezentację przeznaczoną na cały ten tydzień. W tym tygodniu doślę jeszcze dodatkowe materiały, być może jakieś przykłady muzyczne lub inne ciekawe rzeczy. Potwierdźcie mi również ponownie mailowo przeczytanie tego komunikatu.

Przypominam też, że CZEKAM NA NOTATKI Z RENESANSU DO 10 MAJA. Później za każdy tydzień opóźnienia bez konkretnego usprawiedliwienia ocena będzie obniżana o pół stopnia w dół. Sprawdźcie poprzedni komunikat dla szczegółów.

Serdecznie pozdrawiam,

Marcin Słonina

30.04.2020 r.

Drodzy Uczniowie!

Mam dla Was zestaw pytań dotyczących renesansu:

 1. Jaką muzykę pisał Orlando di Lasso? (max 2 zdania)
 2. Wymień dwóch kompozytorów polskiego renesansu i po jednym przykładzie utworu do każdego.
 3. Wymień trzy gatunki muzyki instrumentalnej renesansu i opisz krótko jeden wybrany.
 4. Co to jest madrygał i gdzie powstał? (jednym zdaniem, max dwoma, krótko)
 5. Gdzie w renesansie pisano muzykę religijną? Wymień po jednym kompozytorze do każdego miejsca (może to być kraj, miasto, kraina itd.)
 6. Wymień:
  1. Formy i gatunki muzyki religijnej renesansu
  1. 4 Kompozytorów piszących muzykę religijną
 7. Na czym polega technika polichóralna (krótko) i z jakiego MIASTA pochodzi?
 8. DODATKOWE: Dlaczego w renesansie coraz popularniejsza stawała się muzyka świecka (niereligijna) i instrumentalna? (Do trzech, czterech zdań)

Zróbcie samodzielną notatkę w formie odpowiedzi na poniższe pytania i wyślijcie do mnie.

Możecie korzystać z prezentacji albo dowolnych innych źródeł. Przypominam link, gdzie znajdują się wszystkie materiały (jest on też na samym dole tej strony):

https://drive.google.com/drive/folders/1qnL3cwWWEDxT9axtpArIDlLb3PsfG3qk

Ta notatka będzie ważna dla waszej oceny, więc przyłóżcie się do niej! Będę oceniać nie tylko sam fakt, że ją zrobiliście, ale też to, czy jest prawidłowo zrobiona, oczywiście sprawiedliwie.

CZEKAM NA NOTATKI DO 10 MAJA. Później za każdy tydzień opóźnienia bez konkretnego usprawiedliwienia ocena będzie obniżana o pół stopnia w dół.

Serdecznie pozdrawiam,

Marcin Słonina

24.04.2020 r.

Drodzy Uczniowie!

Dzisiaj w ramach ogólnej powtórki renesansu w muzyce proponuję Wam obejrzenie niniejszego filmu autorstwa Agaty Chojnackiej:

Proszę Was o potwierdzenie odczytania niniejszego komunikatu oraz powtarzanie materiału z prezentacji dotyczących renesansu, które Wam na bieżąco udostępniałem. W przyszłym tygodniu mogę Wam udostępnić zestaw pytań dotyczących renesansu w muzyce i mogę prosić o uzupełnienie go i wysłanie do mnie – miałem Wam to zadać już dziś, lecz po znalezieniu powyższego filmu przemyślałem sprawę i przełożymy to, najpierw powtórzcie to sobie oglądając materiał i przeglądając prezentacje.

Serdecznie pozdrawiam,

Marcin Słonina

21.04.2020 r.

Drodzy Uczniowie,

Zbliżamy się do końca renesansu. Zapoznajcie się z nowymi prezentacjami – dotyczą one kompozytora Orlando di Lasso (bardzo krótka, jeden slajd) oraz polskiej muzyki renesansu. Link do wszystkich prezentacji jest na samym dole strony. Posłuchajcie również fragmentów wykonań z linków, które są w prezentacji (jeżeli są).

W następnym komunikacie zadam Wam kilka pytań powtórkowych dotyczących całego renesansu ogólnie. Będę Was prosić o wysłanie mi odpowiedzi na tej samej zasadzie co poprzednio, do tego jednak wrócimy za parę dni.

Pozdrawiam serdecznie,

Marcin Słonina

16.04.2020 r.

Drodzy Uczniowie,

Dziś przygotowałem dla Was coś na dłuższy okres do przyswojenia, mianowicie materiały do KANONU na ten semestr – są to utwory ze średniowiecza i renesansu. Pod poniższym linkiem znajduje się spis utworów, wraz z odsyłaczami do ich odsłuchu:

https://drive.google.com/file/d/1Ay6Dlmbx8WxTsX3dBfsm8WhJxeUGZ-YD/view?usp=sharing

UWAGA: TO NIE JEST ZADANIE NA NAJBLIŻSZY CZAS. Zacznijcie sobie słuchać tych utworów. Wstępnie przewiduję dla Was na to około miesiąca, może półtora. Nie wiem na razie jak będzie wyglądał test z tego kanonu, czy tak samo jak poprzednio, czy w innej formie. Wszystko zależy od tego jak szybko i czy w ogóle będziemy mogli w najbliższym czasie wrócić do normalnej pracy. Udostępniam wam jednak materiały już teraz. Przykładów jest 9, więc nie bardzo dużo.

Bardzo proszę o mailowe potwierdzenie przez każdego z Was, że odczytaliście ten komunikat.

Do końca tygodnia roześlę odpowiedzi na pytania z poprzednich zadań. Wszystkie zadania, które do tej otrzymałem, mam już zapisane. Nowe zadania w przyszłym tygodniu.

Życzę miłego słuchania i serdecznie pozdrawiam, Marcin Słonina

9.04.2020 r.

Drodzy Uczniowie,

Dziś mam dla Was dwa polecenia:

POLECENIE nr 1

Odpowiedzcie krótko na poniższe pytania/polecenia dotyczące muzyki religijnej renesansu:

 1. Wymień miejsca, w których powstawała PRZEDE WSZYSTKIM muzyka religijna w renesansie.
 2. Gdzie powstałą technika polichóralna i na czym ona polega? Objaśnij jednym zdaniem, krótko.
 3. Czym się różni muzyka religijna powstająca w renesansie w RZYMIE od tej z NIDERLANDÓW? (można punktami, krótko)
 4. Wymień kilku kompozytorów muzyki religijnej w renesansie wraz z miejsca, z którego pochodzą.

POLECENIE nr 2

Zapoznajcie się z prezentacją pt. „Muzyka świecka renesansu” (link do wszystkich prezentacji jest w pierwszym komunikacie). W środku jest 6 slajdów.

Odpowiedzi wysyłacie na mojego maila (msloninasmuz@gmail.com). Odpowiedzi otrzymacie osobiście mailowo, jak otrzymam od Was zadania. Maili mam dość sporo, więc w pewnym momencie odpowiem na nie wszystkie hurtowo, proszę o cierpliwość. Za dotychczasowe odpowiedzi dziękuję – wszystkie mam zanotowane.

Proszę was o wykonywanie tych zadań i poleceń. Ja każdorazowo sobie będę zapisywał od kogo otrzymuję maile z zadaniami i to może wpłynąć na Wasze końcowe oceny.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam spokojnych, radosnych, a przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych,

Marcin Słonina

01.04.2020 r.

Drodzy Uczniowie,

Dziś mam dla Was dwa polecenia:

POLECENIE nr 1

Odpowiedzcie krótko na cztery poniższe pytania/polecenia dotyczące ogólnej charakterystyki renesansu:

1. Ile trwa RENESANS oraz w jakich dokładnie wiekach?

2. W jakich krajach, miastach albo miejscach rozwijała się muzyka w renesansie? (TYLKO WYMIENIĆ)

3. Wymień gatunki i formy muzyczne jakich używano w renesansie.

4. Jakie są ogólne cechy muzyki renesansowej?

POLECENIE nr 2

Zapoznajcie się z prezentacją pt. „Muzyka religijna renesansu” (link do wszystkich prezentacji jest w poprzednim komunikacie). W środku jest 9 slajdów ale nie wszystkie są pełne tekstu.

Odpowiedzi wysyłacie na mojego maila (msloninasmuz@gmail.com). Odpowiedzi otrzymacie osobiście mailowo, jak otrzymam od Was zadania.

W następnym komunikacie również będę was prosił o odpowiedź na pytania na tej samej zasadzie ale tym razem z nowej prezentacji.

Proszę was o wykonywanie tych zadań i poleceń. Ja każdorazowo sobie będę zapisywał od kogo otrzymuję maile z zadaniami i to może wpłynąć na Wasze oceny.

Życzę miłej pracy, Marcin Słonina

26.03.2020

Drodzy Uczniowie,

Udostępniam moje prezentacje do przedmiotów AUDYCJE MUZYCZNE i FORMY WOKALNO-INSTRUMENTALNE. Można je znaleźć tutaj:

https://drive.google.com/drive/folders/1qnL3cwWWEDxT9axtpArIDlLb3PsfG3qk?usp=sharing

Wszystkie prezentacje są posegregowane pod względem klas, można je bez problemu odczytywać korzystając z przeglądarki internetowej.

W najnowszych prezentacjach, dotyczących tematów, które na lekcjach nie były jeszcze omawiane, dodaję również linki do odsłuchania różnych utworów na YouTube. Pozostałe prezentacje są umieszczone w celach powtórkowych – polecam regularnie do nich zaglądać.

UPRZEJMIE PROSZĘ O ZROBIENIE DO KOŃCA TYGODNIA NASTEPUJĄCYCH RZECZY:

– zapoznać się z prezentacją „Renesans – charakterystyka epoki”;

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości i problemów jestem do dyspozycji pod poniższym adresem e-mail:

msloninasmuz@gmail.com

Kolejny komunikat ukaże się w przyszłym tygodniu.

Z życzeniami zdrowia oraz owocnej lektury,

Marcin Słonina