Kameralne Spotkania z Muzyką

Sala Kameralna

I część
Paweł Dyyak, Jakub Kołodziej – duet perkusyjny
Utwory na instrumenty perkusyjne sztabkowe

II część
Piotr Bylica – wiolonczela
Gaspar Cassadò „Intermezzo e danza finale”

oraz uczniowie

Igor Zygmunt – gitara (z klasy prof. Wojciecha Wojtucha)
Leonardo Vincenzo Boccia „Sonatina Popular Brasiliera”

Zofia Hachlowska – fortepian (z klasy prof. Andrzeja Panasiuka)
J. Hisaishi „Zaklęty zamek”

Paweł Dyyak i Jakub Kołodziejczyk są uczniami klasy maturalnej profesora Leona Olejniczaka.  W duecie perkusyjnym perkusyjnym grają od 2015 r. Wcześniej odnosili sukcesy w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w grze solowej. Sukcesy te odnoszą nadal, również w grze zespołowej. Łącznie zdobyli w konkursach prawie pięćdziesiąt nagród. Są stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspierani  również przez inne  programy stypendialne. Byli wyróżniani na Przesłuchaniach Ogólnopolskich i Makroregionalnych. Poziom artystyczny jaki prezentują, zachęcił organizatorów festiwali międzynarodowych do zaproszenia młodych artystów do udziału w projektach artystycznych. Występowali na festiwalach Marimba Festival, Drumfest, Źródła i Inspiracje. Sukcesy w grze solowej, dają fantastyczne przełożenie na grę zespołową. Ostatnie dwa lata to seria wygranych konkursów. Dla sprawdzenia swych umiejętności, wzięli udział w międzynarodowym konkursie w Opolu w kategorii studentów. Konkurs zakończył się sukcesem – są laureatami I miejsca.

Przed wakacjami postanowili wystartować w otwartym Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych „Salieri-Zinetti” w Veronie /Włochy/. Konkurs dla zawodowych muzyków do 35 roku życia. Byli w tym konkursie najmłodszymi uczestnikami, jedynymi ze szkoły drugiego stopnia. Konkurs był kilkuetapowy. Pierwszy etap – płytowy, zakwalifikował ich do konkursu we Włoszech w towarzystwie ponad czterdziestu zespołów z całego świata. Kolejne trzy etapy grali w różnych miejscowościach. Warto o tym wspomnieć, gdyż wożenie, rozpakowywanie, pakowanie dwóch marimb pięciooktawowych i wibrafonu, łącznie w czterdziestu częściach, stanowiło duży wysiłek organizacyjny. Do finału konkursu dopuszczono siedem zespołów. Nasz duet nazwany „Marimbazzi”, był jedynym zespołem  z Polski w finale konkursu. W towarzystwie fantastycznych zespołów zaprezentowali się rewelacyjnie. Kolejny konkurs wygrany! Przyjemność konkurowania z zawodowcami, została doceniona nagrodami regulaminowymi: dziesięć tysięcy euro, koncerty we Włoszech i nagranie płytowe. Konkurs ten miał miejsce na początku września, a w październiku już startowali w kolejnym konkursie międzynarodowym, tym razem w Opolu, kolejny raz wygrywając imprezę.