klasa 4/6

19.06.2020

Witam serdecznie!!!

Dzisiaj przesyłam filmiki, który pomogą Wam w rozróżnianiu interwałów. Wpiszcie
sobie na kanale You tube: -Prosty sposób na interwały (gdy piosenki zawodzą)

  • Kształcenie słuchu- interwały. Gosia Sacała.
  • Interwały- kształcenie słuchu (różne instrumenty)-
    umuzykalniam.

Ten ostatni, to dyktando interwałowe. Postarajcie się zrobić go samodzielnie. Dla
sprawdzenia samego siebie. Na końcu tego filmiku są oczywiście odpowiedzi.

Pozdrawiam

10.06.2020 r.

Witam Wszystkich!!!

Dzisiejszym zadaniem dla Was, jest obejrzenie filmików z serii Muzyczna przygoda. Znajdziecie tam powtórzenie wiadomości o interwałach prostych. Tak jak ostatnio otwieracie sobie kanał you tube i wpisujecie:

– Muzyczna przygoda- ćwiczenia z interwałami cz.5 (interwały proste)

– Muzyczna przygoda- lekcja 9- budowanie interwałów

Pozdrawiam

7.06.2020 r.

Dzień dobry!!!

Dzisiaj w ramach utrwalenia poznanych trójdźwięków proszę obejrzeć na kanale you tube filmiki:

-Muzyczna przygoda- Lekcja 18- Ogólnie o trójdźwiękach.

-Muzyczna przygoda- Lekcja 19- Trójdźwięk durowy

-Muzyczna przygoda- Lekcja 20- Trójdźwięk mollowy

-Muzyczna przygoda- Lekcja 23- Trójdźwięk zmniejszony

-Muzyczna przygoda- Lekcja 24- Trójdźwięk zwiększony

Pozdrawiam Was serdecznie

6.06.2020 r.

Witam serdecznie!!!

Dziś, otwórzcie swoje ćwiczenia na stronie 111. Są tam informacje na temat jednej z najstarszych skal w muzyce- pentatoniki. Zapoznajcie się z treścią i zróbcie notatkę w zeszytach.  Następnie przeanalizujecie przykłady muzyczne pod kątem tej skali, które macie na tej samej stronie.

Pozdrawiam J

29.05.2020 r.

Witam serdecznie!!!

W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka nie zadaję Wam dzisiaj żadnych nowych prac do wykonania. Proszę natomiast raz jeszcze, o nadesłanie mi wszystkich zaległości do jutra.

Pozdrawiam i miłego weekendu życzę.

28.05.2020 r.

Dzień dobry!!!

 W dniu dzisiejszym proszę abyście przeczytali sobie informacje na temat tańców różnych narodów (podręcznik str. 112). Następnie zróbcie króciutkie notatki na temat charakterystycznych cech tych tańców. Może znacie jeszcze jakieś inne? Jeżeli tak to wypiszcie je w zeszytach. 

Proszę o nadsyłanie wszystkich zaległości- pilne!!! Czekam na nie do soboty 30.05. Oceny z naszego testu podam osobiście każdemu na maila.

23.05.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!!

Niektórzy nie odesłali mi jeszcze swoich sprawdzianów. Bardzo proszę o uzupełnienie i usprawiedliwienie opóźnienia. Dzisiaj proszę, abyście nauczyli się śpiewać wybraną gamę mollową z trzema znakami przy kluczu oraz jej triadę, nagrali mi wykonanie i przesłali na maila. Gamę śpiewamy w odmianie harmonicznej oraz melodycznej. Czekam na Wasze nagrania do 26.05.20.

Pozdrawiam serdecznie!!!

20.05.2020 r.

Rozwiąż poniższe zadania na pięciolinii.

  1. Zbuduj interwały w kluczu basowym od dźwięku F (wielkiego) w górę oraz od g (małego) w dół.
  2. Zbuduj wszystkie trójdźwięki w górę w górę w tonacji A- dur od nut: a1, h1 oraz w dół od d2 w dół.
  3. Wymyśl czterotaktowy temat rytmiczny w metrum trzy czwarte. W temacie musisz użyć co najmniej 3 grupy szesnastkowe oraz jednej wartości z kropką. Następnie przepisz ten rytm w metrum sześć ósmych. Pamiętaj o prawidłowym łączeniu wartości rytmicznych.
  4. Przetransponuj melodię ćwiczenia 5 ze strony 60 w „Naszej muzyce” do tonacji fis- moll.

Powodzenia!!!

Na wasze prace czekam do jutra, do godziny 14.00. Bardzo proszę w tytule podać swoje imię i nazwisko. W razie problemów proszę dzwonić: 692054030.

15.05.2020 r.

Dzień dobry

Na prośbę Waszą i Waszych Rodziców przesuwam termin testu na poniedziałek 18.05.2020. Utrwalajcie w dalszym ciągu poznany materiał. Na sprawdzianie będą zagadnienia dotyczące poznanych tonacji, budowy interwałów, trójdźwięków oraz transpozycji. Wszystkie tematy znajdziecie w „Naszej muzyce”, a zadania tego typu były przez Was robione. Czekam również na zaległe prace.

15.05.2020 r.

Witam bardzo serdecznie!!!

Ostatnio dostaliście zadania, które w tej, bądź w podobnej formie wystąpią jutro na sprawdzianie. Mam nadzieję, że nie mieliście kłopotów i wszystko jest dla Was jasne.

W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać bądź dzwonić.

Do jutra.

8.05.2020 r.

Dzień dobry!!!

W ramach utrwalenia poznanego materiału bardzo proszę o wykonanie zadań ze strony 116 „Naszej muzyki”. Potraktujecie to zadanie jako trening przed sprawdzianem, który zostanie wam przesłany w przyszły piątek. Podobne zadania były już przez Was wykonywane, więc myślę, że nie sprawią większych problemów. Zadanie dla chętnych – ćw. 1, str. 117. Czekam na Wasze prace do środy, 14.05.

Pozdrawiam serdecznie

7.05.2020 r.

Witam Wszystkich bardzo serdecznie. Dzisiaj poznamy nową gamę – gamę c- moll. Zapis tej gamy znajdziecie w „Naszej muzyce na stronie” 104. Przepiszcie sobie tą gamę do zeszytu (tylko odmianę harmoniczną i melodyczną), zaznaczcie półtony, 2<, tetrachordy oraz stopnie gamy. Następnie spróbujcie nauczyć się śpiewać tą gamę w tych dwóch odmianach oraz triadę, nazwami literowymi dźwięków.  Wykonujemy ćwiczenie nr. 2, str. 104 w zeszycie. Czekam na Wasze prace do 11.05. Pozdrawiam serdecznie.

30.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!!

Z racji zbliżających się świąt i długiego weekendu nie zadaję dziś żadnych „nowości”. Proszę natomiast o przesyłanie mi wszystkich możliwych zaległości w jak najszybszym terminie. Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie.

29.04.2020 r.

Witam Was serdecznie!!!

W dniu dzisiejszym otwórzcie sobie podręczniki „Nasza muzyka” na stronie 109. Przeczytajcie informacje na temat pokrewieństwa gam i zróbcie krótkie notatki na temat każdego pokrewieństwa. Kiedyś już rozmawialiśmy na ten temat na lekcji. Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe dla Wszystkich. Jeżeli coś jest niejasne proszę pisać. Czekam na Wasze prace do poniedziałku 04.05.

Pozdrawiam Wszystkich!!!

25.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!! Dzisiaj czas na ćwiczenia z zakresu rozpoznawania interwałów bądź trójdźwięków. Przygotowałam dla was zestaw zadań. Otwórzcie zeszyty i do dzieła! Na zdjęcia waszych prac czekam do wtorku 28.04.20.

https://drive.google.com/file/d/1FGUJky3VrrvRYQMcCkp_NgyyGvuC5vy4/view?usp=sharing_eil&ts=5ea14cb3 Narysuj w zeszycie 20 pustych taktów.  Usłyszysz 10 interwałów (od 1 do 8) granych w różny sposób oraz 10 trójdźwięków (+ o < > ). W puste takty wpisujesz odgadnięte współbrzmienia. Powodzenia!

21.04.2020 r.

Witam Wszystkich bardzo serdecznie!!! Ostatnio dostaliście do napisania dyktando melodyczne. Jeżeli ktoś ma problem z otworzeniem melodii, proszę pisać na maila, prześlę je indywidualnie. Dziś będą tematy taneczne bądź historyczne. Na Wasze prace zadane dzisiaj czekam tydzień, czyli do 28.04.20. Pozdrawiam serdecznie.

😊😊😊

Na stronie 88 oraz 89 w „Naszej muzyce” znajdują się informacje dotyczące tańców narodowych. Bardzo proszę o zrobienie krótkich notatek na temat tych tańców w zeszytach. Następnie zapraszam do obejrzenia ich w wykonaniu zespołu Mazowsze- wszystkie są możliwe do obejrzenia na kanale YouTube. Na zadanie proszę opisać tradycyjny strój krakowianki lub krakowiaka. Mile widziane ilustracje w zeszytach.

15.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!! Mam dla Was nowe zadania. Pomyślałam, że mamy świetny dzień, do rozwiązywania zadań słuchowych. Zadania piszemy w zeszytach. Przykłady melodyczne słuchacie tyle razy ile potrzebujecie. Dla każdej grupy przygotowałam, mam nadzieję, coś fajnego. Jeśli wystąpi jakikolwiek problem proszę do mnie pisać.  Czekam na zdjęcia Waszych prac do 22.04.2020.

Dzisiaj rozwiązujemy ćw. 15 ze strony 62. Macie podany rytm, a w załączniku przesyłam melodię, którą zapisujecie ze słuchu. Możecie ją odtwarzać, dopóki nie napiszecie całości. W związku z tym, że jest ona w tonacji g- moll, zaczyna się od g1 i kończy również na g1. Rytm jest podany. Pamiętajcie o prawidłowym zapisie na pięciolinii. Trzymam kciuki!!!

zał.:
https://drive.google.com/file/d/1Vy0idmZFUDu8_cqw9-xFCA89q9Epeo_F/view?ts=5e970fc8

2.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim. Mam dla Was kolejne zadania.

Progresja- to jest temat, który proszę sobie przeczytać. Znajduje się na stronie 81 w „Naszej muzyce”. W zeszytach robimy sobie krótką notatkę o progresji- można sobie ją przepisać z ćwiczeń. Następnie rozwiązujemy zadanie 2 ze strony 81.

Bardzo Was przepraszam, ponieważ wczoraj miałam wysłać tą wiadomość. Niestety miałam kłopoty z Internetem, spowodowane obciążeniem serwerów. Rozumiem, że mogą nastąpić takie problemy i u Was.

 Na zdjęcia dzisiejszych zadań czekam do poniedziałku wieczór. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dużo zdrowia. Zabagło Aleksandra. 😊

31.03.2020 r.

Witam serdecznie wszystkich moich uczniów!

W ubiegłym tygodniu dostaliście listę zadań do wykonania. Było ich dosyć sporo. Zadania, które miały być do wykonania w ćwiczeniach proszę sobie powolutku uzupełniać, sprawdzę je jak spotkamy się już w szkole.

Gamy i triady – uczymy się śpiewać, po powrocie na „normalne” zajęcia będziecie je śpiewać na oceny oraz napiszecie krótką kartkówkę ze znajomości budowy tych gam.

Ćwiczenia z interwałów/ trójdźwięków/ dominanty septymowej należy zapisać w zeszycie, zrobić zdjęcie i przesłać na mojego szkolnego maila z nazwiskiem i imieniem ucznia, do końca tego tygodnia.

Zachęcam do ćwiczeń słuchowych, w miarę możliwości, korzystając z różnych stron internetowych.

Bardzo proszę o sprawdzanie strony internetowej naszej szkoły, ponieważ jutro pojawią się kolejne ćwiczenia.

Pozdrawiam Was serdecznie. Aleksandra Zabagło.

27.03.2020 r.

Uzupełnić wszystkie ćwiczenia teoretyczne (nie słuchowe) w „Naszej muzyce” do strony 94 włącznie.

Utrwalamy i śpiewamy wszystkie poznane tonacje i ich triady dur i moll do dwóch znaków przy kluczu + gama A- dur i fis-moll. Tonacje mollowe śpiewamy w odmianie harmonicznej i melodycznej.

Budujemy wszystkie interwały w tonacji D- dur w górę od każdego stopnia gamy oraz w tonacji B- dur w dół również od każdego stopnia.