klasa 6/6

19.06.2020

Witam serdecznie!!!

Dzisiaj przesyłam filmiki, które pomogą Wam w pisaniu dyktand melodycznych.
Wpiszcie sobie w kanale You tube: -Dyktando melodyczne- jak się nie zgubić-

umuzykalniam.
-Dyktando melodyczne (Melodic dictation)- lvl
1#1
-Dyktando melodyczne- 4. Klawiszowiec
Dwa ostatnie, to dyktanda do napisania. Spróbujecie wykonać je samodzielnie,
choćby z ciekawości, „czy dam radę”? Ponadto są one bardzo, bardzo proste.

Pozdrawiam

10.06.2020 r.

Witam Wszystkich!!!

Dzisiejszym zadaniem dla Was, jest obejrzenie filmików z serii Muzyczna przygoda. Znajdziecie tam powtórzenie wiadomości o dominancie septymowej i jej rozwiązaniu. Tak jak ostatnio otwieracie sobie kanał you tube i wpisujecie:

– Muzyczna przygoda- ćwiczenia z dominantą septymową cz. 1

– dominanta septymowa (w przewrotach)- kształcenie słuchu, umuzykalniam.

Ostatni filmik to dominanty septymowe do rozróżnienia. Przygotujcie sobie zeszyt i zapiszcie, co słyszycie. Postarajcie się zrobić to samodzielnie, dla ćwiczenia. Pod spodem jest link z odpowiedziami.

Pozdrawiam

7.06.2020 r.

Dzień dobry!!!

Dzisiaj w ramach utrwalenia dominanty septymowej w przewrotach proszę obejrzeć na kanale you tube filmiki:

-Muzyczna przygoda- Lekcja 32- Dominanta septymowa w I przewrocie

-Muzyczna przygoda- Lekcja 33-  Dominanta septymowa w II przewrocie

-Muzyczna przygoda- Lekcja 34- Dominanta septymowa w III przewrocie

Pozdrawiam Was serdecznie

6.06.2020 r.

Witam serdecznie!!!

W „Naszej muzyce” na stronie 68 znajdują się informacje dotyczące dominanty nonowej. Bardzo proszę o zapoznanie się z tematem oraz zrobienie notatek w zeszytach. Następnie wypisujemy D9 w tonacjach durowych i mollowych do 4 znaków przy kluczu. Pamiętajcie, że podstawą D9 jest trójdźwięk durowy zbudowany na piątym stopniu każdej gamy.

29.05.2020 r.

Witam serdecznie!!!

W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka nie zadaję Wam dzisiaj żadnych nowych prac do wykonania. Proszę natomiast raz jeszcze, o nadesłanie mi wszystkich zaległości do jutra.

Pozdrawiam i miłego weekendu życzę

28.05.2020 r.

Dzisiaj piszecie test końcowy z kształcenia słuchu. Ocena z tego testu jest bardzo ważna, ale pamiętajcie, że na ostateczny wynik pracowaliście cały rok szkolny. Wierzę, że pójdzie Wam doskonale. Trzymam kciuki za każdego z osobna

23.05.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!!

Niektórzy nie odesłali mi jeszcze swoich sprawdzianów. Bardzo proszę o uzupełnienie i usprawiedliwienie opóźnienia.

W przyszłym tygodniu, 28.05,  napiszecie test końcowy. Powtarzajcie sobie materiał, który poznaliście przez cały etap nauczania- interwały proste i złożone, trójdźwięki w postaci zasadniczej i w przewrotach, D7 z rozwiązaniem (w przewrotach również), gamy dur i moll w odmianach, takty i łączenie wartości rytmicznych, grupy rytmiczne regularne i nieregularne, położenie dźwięków na pięciolinii, przenośniki oktawowe, klucz basowy. Korzystajcie z programów internetowych dla utrwalenia brzmienia interwałów, trójdźwięków, które Wam podawałam. W razie problemów proszę dzwonić, przesyłałam swój numer w poprzednim mailu. Dokładna godzina testu i jego forma będzie jeszcze podana na stronie szkoły.

Pozdrawiam serdecznie!!!

20.05.2020 r.

Rozwiąż poniższe zadania na pięciolinii.

  1. Napisz ciąg interwałów, który znajduje się w podręczniku na stronie 80 zad 2a zaczynając od dźwięku d1.
  2. Zbuduj wszystkie trójdźwięki od dźwięku g1- dźwięk g1 jest zawsze dolną nutą. Podpisz składniki trójdźwięków oraz pod spodem ich tonacje.
  3. Zbuduj D7 w postaci zasadniczej oraz w przewrotach od dźwięku d1- ten dźwięk zawsze będzie dolną nutą. Podpisz składniki czterodźwięków i rozwiąż na tonikę. Określ tonację w której się rozwiązała.
  4. Wymyśl czterotaktowy temat rytmiczny w metrum trzy czwarte. W temacie musisz użyć co najmniej 4 grup szesnastkowych oraz jednej wartości z kropką. Następnie przepisz ten rytm w metrum sześć ósmych. Pamiętaj o prawidłowym łączeniu wartości rytmicznych.

Powodzenia!!!

Na wasze prace czekam do jutra, do godziny 14.00. Bardzo proszę w tytule podać swoje imię i nazwisko. W razie problemów proszę dzwonić: 692054030.

15.05.2020 r.

Dzień dobry

Na prośbę Waszą i Waszych Rodziców przesuwam termin testu na poniedziałek 18.05.2020. Utrwalajcie w dalszym ciągu poznany materiał. Na sprawdzianie będą zagadnienia dotyczące funkcji trójdźwięków, budowy interwałów, trójdźwięków, D7 oraz znajomości grupowania wartości rytmicznych. Wszystkie tematy znajdziecie w „Naszej muzyce”, a zadania tego typu były przez Was robione. Czekam również na zaległe prace.

15.05.2020 r.

Witam bardzo serdecznie!!!

Ostatnio dostaliście zadania, które w tej, bądź w podobnej formie wystąpią jutro na sprawdzianie. Mam nadzieję, że nie mieliście kłopotów i wszystko jest dla Was jasne.

W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać bądź dzwonić.

Do jutra.

8.05.2020 r.

Dzień dobry!!!

W ramach utrwalenia poznanego materiału bardzo proszę o wykonanie zadań ze strony 60 „Naszej muzyki”. Potraktujecie to zadanie jako trening przed sprawdzianem, który zostanie wam przesłany w przyszły piątek. Podobne zadania były już przez Was wykonywane, więc myślę, że nie sprawią większych problemów. Zadanie dla chętnych- ćw. 1, str. 61.

Czekam na Wasze prace do środy, 14.05.

Pozdrawiam serdecznie

7.05.2020 r.

Witam Wszystkich bardzo serdecznie. Dzisiaj powtórzymy sobie gamy z pięcioma znakami przy kluczu. Te gamy znajdziecie w „Naszej muzyce” oraz w Solfeżu. W ramach utrwalenia wykonacie w zeszytach ćwiczenia nr 664, 688, 704 oraz 727 (solfeż). Czekam na Wasze zadania do 11.05. Pozdrawiam serdecznie.

30.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!!

Z racji zbliżających się świąt i długiego weekendu nie zadaję dziś żadnych „nowości”. Proszę natomiast o przesyłanie mi wszystkich możliwych zaległości w jak najszybszym terminie. Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie.

29.04.2020 r.

Witam Was serdecznie!!!

W ramach ćwiczeń dotyczących D7 w przewrotach proszę o wykonanie w zeszytach zadań:

-piszemy D7 w tonacjach A- dur i Es- dur (przypominam, że D7 to czterodźwięk zbudowany na piątym stopniu gamy) w każdym przewrocie i rozwiązujemy na T. Wzór znajduje się w podręczniku, z resztą prosiłam też o przepisanie go do zeszytów. Proszę podpisać składniki akordów oraz podpisać który to przewrót, bądź postać zasadnicza.

-piszemy D7 od dźwięku e1- postać zasadnicza oraz przewroty zaczynają się od dźwięku e1, czyli e1 będzie po kolei prymą, tercją, kwintą i septymą dominanty. Rozwiązujemy te czterodźwięki na dur tonikę i określamy pod spodem w jakiej tonacji się rozwiązały.

Czekam na wasze prace do poniedziałku 04.05.  Jeżeli macie z czymś jakikolwiek problem, proszę piszcie.

Pozdrawiam

25.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!! Dzisiaj czas na ćwiczenia z zakresu rozpoznawania interwałów bądź trójdźwięków. Przygotowałam dla was zestaw zadań. Otwórzcie zeszyty i do dzieła! Na zdjęcia waszych prac czekam do wtorku 28.04.20.

https://drive.google.com/file/d/1UOOgmRw2jiPX1XyauAMnmNdZiSnhU6m7/view?usp=sharing_eil&ts=5ea3fa32

Narysuj w zeszycie 20 pustych taktów.  Usłyszysz 10 interwałów (od 1- 15) granych w różny sposób oraz 10 trójdźwięków w postaciach zasadniczych oraz przewrotach, granych harmonicznie.  Uważaj, bo w trójdźwięki wkradły się dwie dominanty septymowe, które jak wiesz, są czterodźwiękami. W puste takty wpisujesz odgadnięte współbrzmienia. Powodzenia!!!

21.04.2020 r.

Witam Wszystkich bardzo serdecznie!!! Ostatnio dostaliście do napisania dyktando melodyczne. Jeżeli ktoś ma problem z otworzeniem melodii, proszę pisać na maila, prześlę je indywidualnie. Dziś będą tematy taneczne bądź historyczne. Na Wasze prace zadane dzisiaj czekam tydzień, czyli do 28.04.20. Pozdrawiam serdecznie.

😊😊😊

Utrwalamy sobie informacje na temat polskich tańców narodowych. Robimy notatki w zeszytach na ich temat (podpowiadam, że jest ich pięć). Na zadanie, proszę poszukać przykładów muzycznych do każdego tańca, zapisać imię i nazwisko kompozytora oraz epokę, z której pochodzi.

15.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim!!! Mam dla Was nowe zadania. Pomyślałam, że mamy świetny dzień, do rozwiązywania zadań słuchowych. Zadania piszemy w zeszytach. Przykłady melodyczne słuchacie tyle razy ile potrzebujecie. Dla każdej grupy przygotowałam, mam nadzieję, coś fajnego. Jeśli wystąpi jakikolwiek problem proszę do mnie pisać.  Czekam na zdjęcia Waszych prac do 22.04.2020.

Wysłuchajcie melodii podanej w załączniku. Myślę, że wam się podoba. Waszym zadaniem jest zapisanie jej zaczynając od dźwięku d3. Nie podaję tonacji, ewentualne znaki chromatyczne zapiszcie przy dźwięku. Podpowiadam, że są to cztery takty w metrum trzy-czwarte, a znak pojawia się tylko raz przy jednej nutce. Całość kończy się na g2. Powodzenia!!!

zał.:
https://drive.google.com/file/d/10Dh70XJ_kLjlQzwEEUJ1mwypqbA0-eDf/view?ts=5e970fc8

02.04.2020 r.

Dzień dobry Wszystkim. Mam dla Was kolejne zadania.

Bardzo Was proszę o przeczytanie z podręcznika informacji na temat dominanty septymowej w przewrotach. Bardzo Was przepraszam, że nie podaję strony, ale zaginęły mi ćwiczenia i czekam aż przyślą nowe. Schemat D7 w przewrotach możecie również znaleźć w „Nowym solfeżu” na str. 8. Przepiszcie sobie ten schemat do zeszytu razem z rozwiązaniem zarówno w tonacji dur jak i moll oraz przeanalizujecie sobie kierunki rozwiązywania każdego składnika czterodźwięków.

Bardzo Was przepraszam, ponieważ wczoraj miałam wysłać tą wiadomość. Niestety miałam kłopoty z Internetem, spowodowane obciążeniem serwerów. Rozumiem, że mogą nastąpić takie problemy i u Was.

Na zdjęcia dzisiejszych zadań czekam do poniedziałku wieczór. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dużo zdrowia. Zabagło Aleksandra. 😊

31.03.2020 r.

Witam serdecznie wszystkich moich uczniów!

W ubiegłym tygodniu dostaliście listę zadań do wykonania. Było ich dosyć sporo. Zadania, które miały być do wykonania w ćwiczeniach proszę sobie powolutku uzupełniać, sprawdzę je jak spotkamy się już w szkole.

Gamy i triady- uczymy się śpiewać, po powrocie na „normalne” zajęcia będziecie je śpiewać na oceny oraz napiszecie krótką kartkówkę ze znajomości budowy tych gam.

Ćwiczenia z interwałów/ trójdźwięków/ dominanty septymowej należy zapisać w zeszycie, zrobić zdjęcie i przesłać na mojego szkolnego maila z nazwiskiem i imieniem ucznia, do końca tego tygodnia.

Zachęcam do ćwiczeń słuchowych, w miarę możliwości, korzystając z różnych stron internetowych.

Bardzo proszę o sprawdzanie strony internetowej naszej szkoły, ponieważ jutro pojawią się kolejne ćwiczenia.

Pozdrawiam Was serdecznie. Aleksandra Zabagło.

27.03.2020 r.

Utrwalamy tonacje do siedmiu znaków przy kluczu. Śpiewamy gamy i triady. Jak chodzi o tonacje moll śpiewamy je w odmianie harmonicznej i melodycznej.

Powtarzamy dominantę septymową w postaci zasadniczej z rozwiązaniem na tonikę- proszę zapisać wszystkie D7 i rozwiązać na T w tonacjach durowych krzyżykowych do pięciu znaków przy kluczu oraz w tonacjach moll bemolowych również do pięciu znaków. Proszę podpisać składniki akordów oraz tonacje.

Jeżeli ktoś przez przypadek wszedł w posiadanie mojego podręcznika „Nasza muzyka 6” to proszę o zwrot do szkoły.