1 marca jest świętem państwowym, które jest poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto powstało z inicjatywy ustawodawczej prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny […]. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata (fragment uzasadnienia do projektu ustawy).

W opinii Rady Ministrów z 8 czerwca 2010 roku czytamy:
” […] żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów” […]”.

Z okazji Święta, nauczyciele i uczniowie Szkoły uczestniczyli w filmie realizowanym (w części koncertowej) na terenie Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie. Graliśmy i śpiewaliśmy dla Żołnierzy Niezłomnych, również tych, co zginęli i byli prześladowani w naszym mieście.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI