W niedzielę, 18 listopada 2018 roku w sali teatralnej kościoła Miłosierdzia Bożego w Skawinie odbyło się piękne widowisko słowno – muzyczne z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Szkoła Podstawowa nr 6 w Skawinie, Szkoła Muzyczna I stopnia w Skawinie,  oraz Chrześcijański Ośrodek Kultury w Skawinie.

W pierwszej części historię odzyskania Niepodległości przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w scenkach rodzajowych, wierszach, a także tekstach patriotycznych i tańcu.  Wszyscy wspaniale wypadli, pięknie się prezentowali w strojach z epoki, bardzo autentycznie mówili teksty.
Para taneczna zatańczyła tango, i trudno się dziwić, że było to mistrzowskie wykonanie, gdyż przed publicznością zaprezentowali się mistrzowie świata w tańcu towarzyskim.
Chór szkoły muzycznej pięknie odśpiewał Bogurodzicę,  Pieśń Konfederatów Barskich, Rozkwitały pąki białych róż. Do śpiewu dołączali się widzowie.
Maja Sułdecka wykonała kultowy utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.
Wszystkim śpiewającym, włącznie z publicznością, akompaniowała pani profesor Magdalena Smrokowska.

Druga część była również poświęcona inauguracji 40 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Orkiestra Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie pod dyrekcją pani profesor Martyny Drabczyńskiej jak zwykle wspaniale wykonała swój program.  Usłyszeliśmy: Rotę, Pierwszą Brygadę, Boże coś Polskę, a na koniec fantazyjnie został wykonany Polonez Wojciecha Kilara.
Była to podniosła uroczystość, godna 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 40-lecia pontyfikatu Wielkiego Papieża Polaka.